Hepimizin düşü değil midir, çocuklarımızın yaşamda kendine güvenen başarılı insanlar olarak büyümeleri ve etraflarına ışık saçmaları. Hırslarına yenilmemeleri, dengeyi bilmeleri ve zorluklar karşısında paniğe kapılmadan sabırla ve zekayla mücadele edebilmeleri bir annenin ve babanın çocuklarının en çok edinmelerini  istediği kişilik durumlarıdır.

Bunun mümkün olabilmesi için her çocuğun mücadeleyi öğrenebileceği bir spor dalında veya spor kadar faydalı başka bir uğraşta bulunması gerekir. Bugün size yelken sporunun bir çocuğa yukarıda saydığımız konularda ne gibi faydası olacağından bahsedeceğiz.

Yelkencilik, yaşamın özüne gitmeyi hedefleyen bir filozofun, bir dervişin yolundan gitmeye benzer aslında. Çocuk masmavi sonsuzluğu anlamaya çalışır. Kah aşağı bakar bir mavi, kah yukarı bakar başka bir mavi. Gök mü yere rengini veriyor, yer mi göğe derken, kaybeder kendini önce ve kaybolmak güzeldir.

Önce kaybolmalısın ki, sonra kim olduğunu öğrenebilesin. Derken rüzgar çıkagelir. Ona direndikçe onun gücünü öğrenirsin. Senden güçlüdür. Ondan güçsüz olduğunu öğrenmek bile kim olduğunu öğrenmeye başlamanda ilk adımın olur. Ya hayatta olduğu gibi inatlaşarak tekrar tekrar rüzgara kaybedeceksin ya da onda olmayan aklını kullanarak o güçten kendi yolunda varış noktasına kadar faydalanacaksın. İşte yelken sporunu yapan çocuklar, karşılarındaki güçlüklerden kendileri için bir fırsat çıkarmayı becerebilen çocuklardır. Onlar sabırı öğrenirler, denizlerde. Yalnız başlarına mücadele ederken, bir yandan da kendileri gibi mücadele eden arkadaşlarıyla bir ekip olmayı öğrenirler. Yelken sporu yapan çocukların liderlik ruhları gelişir. Bir ekibe dahil olduklarında ekibin faydalı ve faydasız olan yanlarını kolayca tespit edebilirler, sistemin aksayan yanlarını hemen görebilirler ve bir çözüm üretebilirler. Kendilerine özgüvenleri tamdır, çünkü kendilerini tanırlar, koşullar karşısında neler yapabileceklerini bilirler. Bir b planları her zaman vardır.

İşte yelken sporunun bir çocuğa kazandırabileceği böylesine önemli yönleri vardır. Çocuğunuza hayatta başarılı olması için bir fırsat vermek istiyorsanız, onu yelken sporu ile tanıştırın.

Turgutreis Yelken Kulübü’nün, yaz kursları için kayıtları başladı. Türkiye, Avrupa ve Dünya turnuvalarında önemli derecelere sahip kulüp yetenekli çocuklara Türkiye’nin yelkencilik spor dalında başarılar elde etmesi için Milli Takım sporcularıyla eğitim vermeye devam ediyor. Bu spor sayesinde nezih, saygılı bir ortamda yelkenciliği öğrenebilir, şu anda ulusal ve uluslar arası turnuvalarda diğer çocuk sporcularımız gibi Turgutreis’i Bodrum’u ve ülkemizi temsil edebilir.

Kurs dönemlerimiz ve detayları için tıklayınız.